About MTAP

Programs, Services & Events

Collections & Archives

Research

Exhibits

Info for Artists

Info for Educators

MTAP Store

Internships & Volunteer Opp.

What's New?

Links

Sponsors & Endowments

Contact Us

Site Info
Mendhi hands by Pushpa Jain. Photographer unknown. All rights reserved.Fish decoy. Photo by Pearl Yee Wong. All rights reserved.Embroidered dress detail. Photo by Pearl Yee Wong. All rights reserved.Cedar bird by Glen VanAntwerp. Photo by Al Kamuda. All rights reserved.

Michigan Traditional Arts Apprenticeship Program Participants

For more information about this program, click here

2017
David Dutcher & Katelyn Frantz (Hessel, Mackinac County), Native beadwork
Nic Gareiss (Lansing, Ingham County) & Emily Doebler (Mount Pleasant, Isabella County), traditional percussive dance
Sheila Graziano, Emily Evans & Aimee Pelletier-Turner (Chelsea, Ann Arbor, and Ypsilanti, Washtenaw County), traditional percussive dance
Lynn Hershberger & Annette Tanner (Lansing, Ingham County), stranded colorwork knitting
Christine Ingabire & Grace Johnson (Grand Rapids, Kent County), Rwandan dance
Cindi John & Ruby John (Northport, Leelanau County), smoked fish preparation
Allison Murad & Magdalene Callender (East Lansing and Lansing, Ingham County), Scottish Highland dance
Ron Paquin (Moran, Mackinac County) and Adam Avery (Mount Pleasant, Isabella County), birch bark container making
Meghan Scott, Sarah Horan, & Catherine Russell (Williamston and Okemos, Ingham County), traditional Irish hard shoe dance
Roger Simpson (Hopkins, Allegan County) & Bethany Tanis (Caledonia, Kent County), square dance calling
Celeste Smith & Marva Brown (Highland Park and Detroit, Wayne County), millinery
Gary Tassier & Scott Barr (Cedarville, Mackinac County), boat building and restoration

2016
Bruce Bauman (Remus, Mecosta County) & Andrew DeVore (Alma, Gratiot County), old time fiddle
Paulette Brockington (Highland Park, Wayne County) & Stephan Johnson (Detroit, Wayne County), 20th century American vernacular dance
Gwendolyn Carmichael (Detroit, Wayne County) & Niya George (Farmington, Oakland County), African American quilting
Ryan Dalman & Andrea Marsh (Marquette, Marquette County), wood fired pottery
David Dutcher (Hessel, Mackinac County) & Marjorie "Maggie" Maracle (Sault Ste. Marie, Chippewa County), leather beaded moccasins
Nic Gareiss (Lansing, Ingham County) & Emily Doebler (Mount Pleasant, Isabella County), traditional percussive dance
Allison Gibson Murad (East Lansing, Ingham County), Greta Gmazel (Williamston, Ingham County), & Denali Pomerville (Haslett, Ingham County), Scottish Highland dance
Chad Pastotnik (Mancelona, Antrim County) & Daniel Schneider (Lake Linden, Houghton County), Book arts and fine press
Roopa Shyamasundara (Rochester Hills, Oakland County) & Sruthi Ramesh (Troy, Oakland County), Bharatanatyam dance
Gary Tassier & Scott Barr (Cedarville, Mackinac County), boat building and restoration


2015
Bruce Bauman (Remus, Mecosta County) & Peggy Mohr (Harrison, Clare County), old time fiddle
Anna-Marie Herman (Lansing, Ingham County) & Jill Plesko (Lansing, Ingham County), fiber arts
Sam Herman (Lansing, Ingham County) & Micah Ling (Lansing, Ingham County), old time banjo
Matt Kazmierski (Plymouth, Wayne County) & Alex Smith (Lansing, Ingham County), marimba building
Ron "Red" and Marcia LeClear (Shepherd, Isabella County) & Jennifer Hamp (Blanchard, Isabella County) percussive dance
Ronald Paquin (Cheboygan, Cheboygan County) & Justin Carrick (Brimley, Chippewa County) Anishnaabek birch bark containers
Sandra Scheel (West Branch, Ogemaw County) & Hilkka Ketola (Howell, Livingston County) and Mia Lamminen
(Ann Arbor, Washtenaw County) Finnish weaving
Roopa Shyamasundara (Rochester Hills, Oakland County) & Sruthi Ramesh (Troy, Oakland County), Bharathanatyam (ancient Indian classical dance)


2014
Paulette Brockington (Detroit, Wayne County) & Terri Houlton (Warren, Wayne County), partnered swing dancing
Susan Filipiak (Dexter, Washtenaw County) & Lydia Krienke Ann Arbor, Washtenaw County), percussive dance
Sheila Ruby Graziano (Chelsea, Washtenaw County) & Alina Soltis (Saline, Washtenaw County), clogging and traditional step dancing
Matt Kazmierski (Plymouth, Wayne County) & Alex Smith (Lansing, Ingham County), marimba building
Ron Paquin (Sault Ste. Marie, Chippewa County) & Christopher R. Paquin (Sault Ste. Marie, Chippewa County), Anishnaabek birch bark containers
Mike Ross (Bath, Clinton County) & Eli Strauss (Lansing, Ingham County), old time fiddle
Patricia Shackleton (Haslett, Ingham County) & Michelle "Micki" MacPherson (Sault Ste. Marie, Chippewa County), Anishnaabek birch bark cutouts
Marty Somberg (Saline, Washtenaw County) & Sheila Ruby Graziano (Chelsea, Washtenaw County), old time and Irish fiddle
Lula M. Williams (Detroit, Wayne County) & Pamela Day (Detroit, Wayne County), quiltmaking

2013
James Anderson (Gladwin, Gladwin County) & Christian Horendo (Holbrook, NY and Gladwin), stone carving
Paulette Brockington (Highland Park, Wayne County) & Cherisse Bradley (Flint, Genesee County), Lindy hop and swing dancing
Renee "Wasson" Dillard (Harbor Springs, Emmet County) & Nicole E. Massey (Brutus, Emmet County), Native American black ash baskets
Sheila Ruby Graziano (Chelsea, Washtenaw County) & Meredith Brown (Ypsilanti, Washtenaw County), clogging and traditional step dancing
Timothy Higgins (Elsie, Clinton County) & Sam Pettersen (Elsie, Clinton County), metalsmith arts
Peter "Pekka" A. Olson (Chassell, Houghton County) & Jennifer Miller (Pelkie, Baraga County), Finnish American woodcarving and basketry
John E. Pigeon (Wayland, Allegan County) & John M. Pigeon, (Wayland, Allegan County), black ash traditional Potawatomi arts
Patricia Shackleton (Haslett, Ingham County) & Michelle "Micki" MacPherson (Sault Ste. Marie, Chippewa County), Anishnaabek birch bark cutouts
Lula M. Williams (Detroit, Wayne County) & Pamela Day (Detroit, Wayne County), quiltmaking


2012
James Anderson (Gladwin, Gladwin County) & Christian Horendo (Holbrook, NY and Gladwin), stone carving
Rachaneeboon Nimsombun (East Lansing, Ingham County) & Radit "Michie" Nimsombun (East Lansing, Ingham County), Thai foodways
Jennie Brown (Shelbyville, Allegan County) & Josiah Brown (Shelbyville, Allegan County), black ash basketry
Kelly Church (Hopkins, Allegan County) & Gegek, Tobias and Waasamoo Pamp, (Mt. Pleasant, Isabella County), black ash basketry
Ron Paquin (Cheboygan, Cheboygan County) & Nathan Wright (Petoskey, Emmet County), birch containers


2011
Kelly Church (Allegan, Allegan County) & Sean Church (Allegan, Allegan County), black ash basketry
Suzanne L. Cross (East Lansing, Ingham County) & Eva Menefee (Lansing, Ingham County), beadwork
Cynthia McCormick (Grand Ledge, Eaton County) & Janet Dayrell (Grand Ledge, Eaton County), knitted wool socks
Ronald Paquin (Cheboygan, Cheboygan County) & Justin Carrick, (Brimley, Chippewa County), birch bark canoe building
Paul Rutgers (Kalamazoo, Kalamazoo County) & Cole Van Oosten (Kalamazoo, Kalamazoo County), duck decoy carving
Henry Tschetter(Rockford, Kent County) & Rebecca and Kaitlyn Tschetter (Rockford, Kent County), broom making


2010
Frederick Berg (Auburn, Midland County) & Keith Lumbert (Midland, Midland County), blacksmithing
Edythe Nichols (Sault Ste. Marie, Chippewa County) & Elaine Young-Clement (Sault Ste. Marie, Chippewa County), Native American regalia
Peter Olson (Tapiola/Chassell, Houghton County) & Daniel Niemela (Chassell, Houghton County), woodcarving and cedar fan carving
Thomas Paquin (Cross Village, Emmet County) & Tracy Heath (Chegoygan, Cheboygan County), quill boxes


2009
Kelly Church (Hopkins, Allegan County) & Cherish Parrish (Hopkins, Allegan County), Native American black ash baskets
Rene Dillard (Harbor Springs, Emmet County) & Kristina Deland-Phillips (Portland, Ionia County), Native American black ash baskets
William McDonald (Delton, Barry County) & Brian C. Ballard, (Hopkins, Barry County), decoy carving
George Martin (Hopkins, Allegan County) & Paul Shananaquet (Hopkins, Allegan County), Indian corn making
Edythe Nichols (Sault Ste. Marie, Chippewa County) & Elaine Clement of Sault Ste. Marie, Chippewa County) Native American regalia clothing
Ronald Paquin (Sault Ste. Marie, Chippewa County) & Cecil Pavlat, Sr. (Sault Ste. Marie, Chippewa County) Native American birch bark containers
Roopa Shyamasundara (Rochester Hills, Oakland County) & Anita Sulibhavi (Rochester Hills, Oakland County) Indian dance, Bharatanatyam
Amy Stillman (Ann Arbor, Washtenaw County) & Angela Dewey (Ann Arbor, Washtenaw County) Hawaiian hula dancing


2008
Jennie Brown (Shelbyville, Barry County) & Jamie Brown (Shelbyville, Barry County), black ash baskets
Rene Dillard (Lake, Clare County) & Kristy Dayson (Petoskey, Emmet County), finger weaving
Vivian Huotari (Lake Linden, Houghton County) & Joann Taivalkoski (Calumet, Houghton County), multiple strand braided rag rugs
Ronald Paquin (Sault Ste. Marie, Chippewa County) & Larry Godfrey (Gladstone, Delta County), birch bark canoe

2007

Stuart Baird (Calumet, Houghton County) & Christopher Leer (Calumet, Houghton County), woodcarving (birds)
Marge Bekins (St. Ignace, Marquette County) & Heather Bazinau (Petoskey, Emmet County), black ash baskets
Kelly Church (Wayland, Allegan County) & Cherish Parrish (Wayland, Allegan County), birch bark decoration by "biting"
John Pigeon (Dorr, Allegan County) & John Pigeon (Dorr, Allegan County), black ash baskets
DJ Krogol (Lansing, Ingham County) & Rahn Wright (Williamston, Ingham County), the small music of Scottish piping
Joseph "Mike" Sagataw (Harris, Menominee County) & Deborah Martin (Escanaba, Delta County), black ash baskets
Oren Tikkanen (Calumet, Houghton County) & Kelly Suvanto (Chassel, Houghton County), Finnish music & song on mandolin

2006
Kelly Church (Hopkins, Allegan County) & Cherish Parrish (Hopkins, Allegan County), black ash baskets
DJ Krogol (Lansing, Ingham County) & Devin Lamb (Lansing, Ingham County), bagpipe
Ronald Paquin (Sault Ste. Marie, Chippewa County)& Art Leighton, Bill Morrison and Josh Homminga (Sault Ste. Marie, Chippewa County), birch bark canoe
John Perona (Calumet, Houghton County) & Leesa Briggs (Calumet, Houghton County), bones playing
Larry Plamondon (Delton, Barry County) & Patricia Shackleton (Haslett, Ingham County), Native American storytelling
Les Ross, Sr. (Marquette, Marquette County) & Mark Hamari (Marquette, Marquette County), Finnish-American lumberjack-style harmonica


2005

Abdul Karim Bader (Farmington Hills, Oakland County) & Laith Alattar (Ann Arbor, Washtenaw County), oud
Christopher Fish (Sault Ste. Marie, Chippewa County) & Barbara Gravelle (Sault Ste. Marie, Chippewa County), regalia clothing
Jose Lopez (Lansing, Ingham County) & Maria Orta (Lansing, Ingham County), pan dulce
Ronald Paquin (Sault Ste. Marie, Chippewa County) & Christopher Paquin (St. Ignace, Mackinac County), birch bark canoe
Katheryn Colleen Pigeon (Hopkins, Allegan County) & Angeline Christina Pigeon (Shelbyville, Allegan County), black ash baskets
John Sarweh (Fraser, Macomb County) & Michael Ansara, Jr. (Northville, Wayne County), qanun
Kelly Yoakam (Mason, Ingham County) & Danielle Marie Eilert (Morrice, Shiawassee County), bobbin lace


2004

James E. Anderson (Gladwin, Gladwin County) & Gene Reid (White Cloud, Newaygo County), stone carving
Douglas Nakkula (Calumet, Houghton County) & Steven Nelson (Hancock, Houghton County), outdoor ice rink making and maintenance
Lorri Oikarinen (Calumet, Houghton County) & Vivian Huotari (Lake Linden, Houghton County), rag-rug weaving
Ashoka Rao (Swartz Creek, Genesee County) & Neeta Erinjeri (Flint, Genesee County), Kathak dance
Stas Wisniach (Farmington, Oakland County) & Georgiana Leonard (Dearborn, Wayne County), accordion playing
Eugenia Worobkevich (Warren, Macomb County) & Michelle Horeski (Warren, Macomb County), Ukrainian embroidery, nyz technique.


2003

Anna Hubbard (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Edythe Nichols (Sault Ste Marie, Chippewa County), birch bark cutouts
Wilho Kilpela (Marquette, Marquette County) & Tanya Stanaway(Ishpeming, Marquette County), Finnish-style accordion
Rev. Czeslaw Krysa (Orchard Lake, Oakland County) & Susan Tipton (Wyandotte, Wayne County), pisanki
Edward Lauluma (Chassell, Houghton County) & Kelly Suvanto (Chassell, Houghton County), Finnish-American fiddle and American square dance music
Cynthia McCormick (Grand Ledge, Eaton County) & Julie Sullivan (Eaton Rapids, Eaton County), rag rug weaving
William McDonald (Delton, Barry County) & Dwane Rutan Ong II (Southgate, Wayne County), decoy carving
Ronald Paquin (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Cecil Pavlat, Sr. (Sault Ste. Marie, Chippewa County), birch bark canoe making
John Perona (Calumet, Keweenaw County) & Randy Seppala (Watton, Baraga County), spoon playing
Ashoka Rao (Swartz Creek, Genesee County) & Neeta Erinjeri (Flint, Genesee County), Kathak dance
James Rice (Hudson, Lenawee County) & Danielle Cole (Hudson, Lenawee County), saddle making
Anshu Varma (Okemos, Ingham County) & Moushumi Mokherjee (East Lansing, Ingham County), mehndi


2002

William Davis (Lansing, Ingham County) & Carla Edelman (Grand Rapids, Kent County), spinning fine linen thread
Melvin Kangas (Pelkie, Baraga County) & Elissa Leena (Hancock, Houghton County), Finnish kantele (36 string)
Wilho Kilpela (Marquette, Marquette County) & Tanya Stanaway (Ishpeming, Marquette County), Finnish style accordion
DJ Krogol (Lansing, Ingham County) & Derek Palmer (Hudson, Lenawee County) & James Whyte Stephens (Camden, Livingston County), Great Highland bagpipe
Mark Millis (Perry, Shiawassee County) & Roberta Schneiderman (Lansing, Ingham County), welding, brazing with tig and mig welder
Ronald Paquin (St. Ignace, Mackinac County) & Cecelia Holmes (St. Ignace, Mackinac County), birch bark containers
Larry Plamondon (Delton, Barry County) & John Pigeon (Dorr, Allegan County), Native American storytelling
Dennis Potter (Grand Rapids, Kent County) & Jeffrey Slaughter (Holland, Ottawa County), fly tying
Leslie Victor Ross (Marquette, Marquette County) & Oren Tikkanen (Alpha, Iron County), Old-time Finnish harmonica
Trude Rodli-Culver (Haslett, Ingham County) & Jane Junttonen (Lansing, Ingham County), Norwegian knitting
Ira Salpekar (East Lansing, Ingham County) & Ved Agrwal (Haslett, Ingham County), rangoli
Patricia Shackleton (Haslett, Ingham County) & Chris Ash, birch bark cutouts
Julie Sullivan (Eaton Rapids, Eaton County) & Jill Merckling (Lansing, Ingham County), braided rugs
Helmer Toyras (L'Anse, Baraga County) & Edward Kilpela (L'Anse, Baraga County) & Jeremy Collins (L'Anse, Baraga County), Finnish & Scandinavian tunes and fiddling techniques
Glen VanAntwerp (Tustin, Osceola County) & Jeremy VanAntwerp (Grand Rapids, Kent County), cedar fan carving
Anshu Varma (East Lansing, Ingham County) & Aparna Agrawal (Okemos, Ingham County), mehendi


2001

Frank Ettawageshik (East Lansing, Ingham County) & Joseph Ettawageshik (Traverse City, Grand Traverse County), Woodland Indian pottery
Ralph Mannisto (Northville, Wayne County) & Roger Hewlett (Livonia, Wayne County), Finnish accordion folk music
Katherine E. Mullins-Engelhardt (Mikado, Alcona County) & Donna Whiton (Adrian, Lenawee County), Withof Duchesse bobbin lace
Lorri Oikarinen (Calumet, Houghton County) & Cynthia Miller (Calumet, Houghton County), braided rag rugs
John B. Perona (Calumet, Houghton County) & Randy Seppala (Watton, Baraga County), rhythm bones
Adell Raisanen (Hartland, Livingston County) & Jeanne Reeves-Lau (Canton, Wayne County), rag rug weaving
Patricia Shackleton (Haslett, Ingham County) & Jim Anderson (Gladwin, Gladwin County), birch bark cutouts
Julie Sullivan (Eaton Rapids, Eaton County) & Jennifer Lantrip (Lansing, Ingham County), braided rugs
Jacquie Vaughan (Lansing, Ingham County) & Rhoshanda Donald (Lansing, Ingham County), spinning, dyeing, and weaving
Lula Williams (Detroit, Wayne County) & Louella Thornton (Highland Park, Wayne County) & Bertha L. Roberts (Detroit, Wayne County), quilting


2000

James E. Anderson (Gladwin, Gladwin County) & Patricia Shackleton (Haslett, Ingham County), secular Native American pipe making
Annis Dimmitt (East Lansing, Ingham County) & Annis Hapkiewicz (East Lansing, Ingham County), tatting
Josefina Gomez (Lansing, Ingham County) & Olga Frye (Lansing, Ingham County), tamale making
Sheila E. Hale (Detroit, Wayne County) & Latoya Russaw (Detroit, Wayne County), hair braiding and locking
Melvin Kangas (Pelkie, Baraga County) & Joan Tuoriniemi (Negaunee, Marquette County), kantele playing
Catherine Lomnicki (Waterford, Oakland County) & Slawomir Lomnicki (Waterford, Oakland County), pisanki
Lorri Oikarinen (Calumet, Houghton County) & Vivian Huotari (Lake Linden, Houghton County), & Carol Saari (Chassell, Houghton County), multiple strand (5 & 7) rag rug braiding
Ronald Joseph Paquin (St. Ignace, Mackinac County) & Anne T. Ekstrom (St. Ignace, Mackinac), black ash basket making
Ashoka Rao (Swartz Creek, Genesee County) & Anjali Sud (Flint, Genesee County) & Sudnya Shewale (Flint, Genesee County), kathak dance
Nelson Vincent (Newberry, Luce County) & Dave Flick (Newberry, Luce County), black ash basket making
Irene Vuorenmaa (Ironwood, Gogebic County) & Carol Saari (Ironwood, Gogebic County), rag rug weaving


1999

Sheila E. Hale (Detroit, Wayne County) & Pamela S. Everette (Detroit, Wayne County), African American hair braiding
Richard Keller (Cross Village, Emmet County) & Zebadiah Eby (Pellston, Emmet County), Ottawa quill box making
Ronald Paquin (St. Ignace, Mackinac County) & Francis Moses (St. Ignace, Mackinac County), Chippewa birch bark canoe making
Adell Raisanen (Hartland, Livingston County) & Ruth Mannisto (Northville, Wayne County), Finnish rag rug weaving
Ashoka Rao (Swartz Creek, Genesee County) & Anjali Sud (Flint, Genesee County) & Sudnya Shewale (Flint, Genesee County), East Indian Kathak dance
Bruce Sagan (Ann Arbor, Washtenaw County) & Karin Arneson (Dearborn, Wayne County), Swedish nyckelharpa
Judy M. Szyszkoski (Chassell, Houghton County) & Betty Lou Berg (Laurium, Houghton County), Finnish rag rug weaving


1998

Ruth Breiter (Oscoda, Iosco County) & Joseph Breiter (Mt. Pleasant, Isabella County), Black ash basket making and carving handles
Anny Hubbard (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Carla Frantz (St. Ignace, Mackinac County), birch bark cutouts
Richard Keller (Levering, Emmet County) & Iris Johns (Cross Village, Emmet County), quill box making
Margaret Murray (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Janice Frye (Dafter, Chippewa County), quill box making
Jana Nicol-Holley (Lansing, Ingham County) & Anna Snyder (Jackson, Jackson County), tatting
Aloysius Purcell (Sterling Heights, Macomb County) & Greg Gunner (Clinton, Lenawee County), Uillean pipes
Adell Raisanen (Hartland, Livingston County) & Julie Blackburn (Webberville, Ingham County), rag rug weaving
Carol Saari (Chassel, Houghton County) & Diana Byykkonen (Ishpeming, Marquette County), rag rug weaving
Sarah Turkey (Newberry, Luce County) & Araya Vincent (Moran, Mackinac County), Black ash basket making
Yvonne Walker Keshick (Levering, Emmet County) & Sara Marie Curto (Levering, Emmet County) & Ronald James Lipke (Levering, Emmet County), quill work on birch bark


1997

Anny Hubbard (Kincheloe, Chippewa County) & Patricia Shackleton, (Sault Ste. Marie, Chippewa County), birch bark cutouts
Richard Keller (Levering, Emmet County) & Sarah and Iris Johns (Cross Village, Emmet County), Ottawa quill box making
Aloysius Purcell (Sterling Heights, Macomb County) & Patrick Cannady, (Rochester Hills, Oakland County), Uillean pipes
Carol Saari (Chassell, Houghton County) & Diana Byykkonen (Ishpeming, Marquette County), rag rug weaving
Charles Shedawin (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Marge Marie Bekins (Grand Haven, Ottawa County), Black ash basketry
Sarah Turkey (Newberry, Luce County) & Nelson Vincent (Newberry, Luce County), Black ash basketry
Frederick John Wenson (Farmington Hills, Oakland County) & Anthony P. Wenson (Sylvan Lake, Oakland County), palm braiding


1996

Khee Kwok (Plymouth, Wayne County) & Christine Chien (Troy, Oakland County), food sculpture
Ralph Mannisto (Northville, Wayne County) & Julia Makela (Dearborn, Wayne County), Finnish American accordion & folk music
Margaret Murray (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Barbara Tazelaar (Sault Ste Marie, Chippewa County), quill box making
Pamee Lee (Lansing, Ingham County) & Pail X. Xiong (Lansing, Ingham County), Hmong paj ntaub and traditional dress
Adell B. Raisanen (Hartland, Livingston County) & Lea Bekkala (Farmington, Oakland County), Finnish American rag rug weaving
Ashoka Rao (Swartz Creek, Genesee County) & Meeta Banerjee (Flint, Genesee County), Kathak dance
Eugenia Worobkevich (Warren, Macomb County) & Pearl Bartkiw (Fenton, Genesee County) & Claudia Ohryn (Warren, Macomb County), Ukrainian embroidery and cut work
Linda Topash Yazel (Buchanan, Berrien County) & Greta Marie Pollack (Cassopolis, Cass County), Native American beadwork


1995

D. J. Krogol (Lansing, Ingham County), & members of the Glen Erin Pipe Band (Lansing area), Highland bagpipes
Pamee Lee (Lansing, Ingham County) & Pai Xiong (Lansing, Ingham County), Hmong needlework
Deacon Albert Likely (Detroit, Wayne County) & Melvin Strickland (Detroit, Wayne County) and Eugene Beamon (Detroit, Wayne County), metered hymn
Ralph Mannisto (Northville, Wayne County) & Julia Makela (Dearborn, Wayne County), Finnish folksongs and accordion style
Margaret Murray (Sault Ste. Marie, Chippewa County) & Barbara Tazelaar (Sault Ste. Marie, Chippewa County), Woodlands/Ojibwa quill work
Ashoka Rao (Swartz Creek, Genesee County) & Meeta Banerjee (Flint, Genesee County) & Mona Rivedi (Flint, Genesee County), Kathak Indian dance
Sarah Turkey (Curtis, Mackinac County) & Clara Maddox (Shingleton, Schoolcraft County), Native American basket making
Neng Vue (Detroit, Wayne County) & Yia Chang (Detroit, Wayne County), Hmong traditional dress


1994

Anna Lassila (Mohawk, Houghton County) & Lorri Oikarinen (Calumet, Houghton County), rag rug weaving
Edgar Leon (Haslett, Ingham County) & Noel Allende-Goitia (East Lansing, Ingham County), salsa musical arrangement
Deacon Albert Likely (Detroit, Wayne County) & Alphonso Buford & Johnny Lurry (Detroit, Wayne County), lined hymn tradition
Babacar Lo (Detroit, Wayne County) & Gora Gueye (Detroit, Wayne County), Senegalese drum making
Damien Lunning (Mio, Oscoda County) & Valerie Tuovila (Mio, Oscoda County), traditional trapping skills
Aloysius Purcell (Clinton Township, Macomb County) & Seafra Micael Kent (Detroit, Wayne County), Uillean pipes
Adell Raisanen (Hartland, Livingston County) & Lenora Thompson (White Lake, Oakland County), rag rug weaving
Joseph Sagataw (Harris, Menominee County) & Lena Jane Megenuph (Wilson, Menominee County), black ash baskets
Neng Vue (Detroit, Wayne County) & Yia Chang (Detroit, Wayne County), Hmong textiles


1993

Ellen Angman (Calumet, Houghton County) & Virginia Halttunen (Plymouth, Wayne County), rag rug weaving
Frank Ettawageshik (Karlin, Grand Traverse County) & Sandra Lee Dyer (Interlochen, Grand Traverse County), Woodland Indian pottery
Sheila Everette-Hale (Detroit, Wayne County) & Alice Kern (Detroit, Wayne County), hair braiding
Rev. Czeslaw Michal Krysa (Orchard Lake, Oakland County) & Catherine Grzywacz (White Lake, Oakland County), Polish batik egg decorating (pisanki)
Art Moilanen (Mass City, Ontonagon County) & Joanne Palonen (Dollar Bay, Houghton County), Finnish American accordion and music
Donald Naganashe (Petoskey, Emmet County) & Kathryn VanDeCar (Okemos, Ingham County), quill work
Barbara Tazelaar (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Marsha Ailing (Sault Ste. Marie, Chippewa County), Native American beadwork, flat quilling, and sweetgrass work
Thao Vang (Lansing, Ingham County) & Koua Lor & Nhia Her (Lansing, Ingham County), Hmong jewelry


1992

Ellen Angman (Calumet, Houghton County) & Jean M. Johnson (Lake Linden, Houghton County), rag rug weaving
Maria Guadulupe Castillo (Lansing, Ingham County) & Cathy Castillo (Perry, Shiawassee County), cake decorating
Nadim Dlaikan (Southgate, Wayne County) & Mahammad Darwiche (Dearborn, Wayne County), nye playing
Robin Menefee (Grayling, Crawford County) & Scott Alan Schwander (Traverse City, Grand Traverse County), black ash baskets
Bernard Parkey (Brutus, Emmet County) & Brenda Parkey (Petoskey, Emmet County), quill work
Mike Sagataw (Harris, Menominee County) & Janice Anderson (Escanaba, Delta County), black ash baskets
Edmund White Pigeon (Hopkins, Allegan County) & John White Pigeon (Dorr, Allegan County), black ash baskets
Lula Williams (Detroit, Wayne County) & Kaye Robinson (Detroit, Wayne County) & April Johnson (Hamtramck, Wayne County), quilt making


1991

Anna Crampton (Haslett, Ingham County) & Rhonda Jackson (Lansing, Ingham County), black ash baskets
Elmer Johnson (Lake Linden, Houghton County) & David Paavola (Pelkie, Baraga County), boat making
Pamee Lee (Lansing, Ingham County) & Yong Xiong (Lansing, Ingham County), Hmong textiles and paj ntaub
Donald Naganashe (Petoskey, Emmet County) & Winona Naganashe (Petoskey, Emmet County), quill work
Aloysius Purcell (Troy, Oakland County) & Janice Mordenski (Dearborn Heights, Wayne County), Uillean pipes
Barbara Tazelaar (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Carolyn Theel (Sault Ste Marie, Chippewa County), Native American beadwork


1990

Samiha Abusalah (Dearborn, Wayne County) & Mary Shihadeh, Rehab Sbeih, & Helen Atwell (Dearborn, Wayne County), Palestinian embroidery and dress making
Rita Corbiere (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Margaret Murrary (Sault Ste Marie, Chippewa County), quill work
Alice Fox (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Rita Ann Fairbanks (Sault Ste Marie, Chippewa County), quill work
Anna Lassila (Mohawk, Keweenaw County) & Lorri Oikarinen (Calumet, Houghton County), 5-strand rug braiding
Kathryn Anne McGrath (Suttons Bay, Leelanau County) & Freda Schwander (Traverse City, Grand Traverse County), quill work
Art Moilanen (Mass City, Ontonagon County) & Joanne Palonen (Dollar Bay, Houghton County), Finnish American accordion
Julia Nyholm (Crystal Falls, Iron County) & Nancy Kenney (Iron Mountain, Dickinson County), finger weaving
Thao Vang (Lansing, Ingham County) & Cher Xiong & Vao Yang (Lansing, Ingham County), Hmong jewelry


1989

Catherine Baldwin (Suttons Bay, Leelanau County) & Kathryn Anne McGrath (Suttons Bay, Leelanau County), quill work
Julia Flamand (Lansing, Ingham County) & Elizabeth Kimewon (Lansing, Ingham County), quill work
Russell Johnson (Strongs, Chippewa County) & Raymond Johnson (Strongs, Chippewa County), blacksmithing
Art Moilanen (Mass City, Ontonagon County) & Waino Salo (Grand Ledge, Eaton County), Finnish American accordion
Edmund White Pigeon (Hopkins, Allegan County) & Katheryn Pigeon (Hopkins, Allegan County), black ash baskets


1988

Catherine Baldwin (Suttons Bay, Leelanau County) & Kathryn Anne McGrath (Suttons Bay, Leelanau County), quill work
Marie Berry-Cross (Mecosta, Mecosta County) & James Cross (Mecosta, Mecosta County), herbal lore
Rita Corbiere (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Margaret Murray (Sault Ste Marie, Chippewa County), quill work
Alice Fox (Sault Ste Marie, Chippewa County) & Matrious Brian (Sault Ste Marie, Chippewa County), quill work
Hilario Perez (Flint, Genesee County) & Bruno Valdez (Flint, Genesee County), Mexican American music
Sudha Chandra Sekhar (Oak Park, Oakland County) & Ashoka Rao (Swartz Creek, Genesee County), East Indian dance
Thao Vang (Lansing, Ingham County) & Cher Xiong & Neng Xiong (Lansing, Ingham County), Hmong jewelry
Forrest Wicks (Trout Lake, Chippewa County) & Mary C. Edgar (E. Lansing, Ingham County), duck decoys
Nhu Fang Yang (Detroit, Wayne County) & Ia Moua Yang (Detroit, Wayne County), Hmong weaving



2003 Michigan State University